בריאות חלל הפה של חיית המחמד שלנו - עובדות שחשוב לדעת

האם ריח רע מפיו של החתול שלנו מונע מאיתנו להתכרבל יחדיו? האם היינו רוצים שלכלב שלנו יהיה ריח טוב מהפה? ריח רע מהפה הינו למעשה אחד הסימנים הראשונים לכך שלחבר פרוותי שלנו יש מחלה בחלל הפה.

מהי מחלה בחלל הפה של בעלי חיים?
מחלה בחלל הפה נוצרת כאשר חיידקים, רובד ואבנית מצטברים על השיניים, נלכדים מתחת לקו החניכיים וגורמים למחלה ברקמות התומכות בשן- חניכיים, עצם הלסת, ובשן עצמה. החיידקים יכולים לחדור למחזור הדם ובאמצעותו להגיע ולפגוע באיברי גוף שונים.

להלן  עובדות שחשוב לדעת כדי שנוכל לשמור על בריאות הפה ובריאותה הכללית של חיית המחמד האהובה שלנו:

מחלות שיניים מתחילות כבר בשלב מוקדם בחיי בעל החיים

עד גיל שלוש, לרוב הכלבים והחתולים יש כבר דרגה מסוימת של מחלות בחלל הפה. הסימנים המוקדמים למחלות בחלל הפה אצל חיות מחמד שלנו כוללים ריח רע מהפה, אבנית על השיניים וחניכיים אדומות ונפוחות. אבחון מוקדם של הבעיה הוא חיוני. אם לא מטפלים בה, היא תתקדם ותגרום לדלקת ולכאב כרוני. כדי לאתר מחלות שיניים לפני שהן פוגעות באיכות החיים של חיות המחמד שלנו יש לערוך בדיקה של חלל הפה באופן שיגרתי כחלק מבדיקת חיית המחמד שלנו ומן הטיפולים המונעים השגרתיים.

מחלת שיניים גורמת לכאב משמעותי וכרוני אצל חברינו הפרוותיים

כאשר מאחרים באבחון מחלת השיניים, חיית המחמד שלנו כבר חוותה כאב משמעותי וכרוני. אולם בעלי חיים הם המומחים להסתרת סימני כאב, כך שיתכן ולא נרגיש כי חברינו כאוב. במקום זאת, יתכן ונראה כי חיית המחמד שלנו חסרת סבלנות, עצבנית, בעלת תיאבון מופחת או סלקטיבי, עייפה – שינויים שנייחס לגיל או לגורמי אורח חיים אחרים ולא נחשוב כי מדובר בכאב שיניים. אך לאחר טיפול יסודי בחלל הפה, בעלי חיות מחמד רבים מספרים כי זכו  ב"חיית מחמד חדשה לגמרי" – שמחה ופעילה יותר. כך שאם בעל החיים אוכל זה לא אומר שהוא אינו כואב וסובל.

הרדמה כללית הכרחית לבדיקה מקיפה ויסודית

הרדמה כללית הכרחית לבדיקה מקיפה ויסודית של חלל פה ולטיפול בטיחותי יותר ופחות מלחיץ עבור חיית המחמד. ההרדמה הכללית היא הליך מאד בטוח. לפני ההרדמה חיית המחמד תעבור בדיקה מקיפה, בדיקות דם כלליות ובדיקות אחרות, אם יש צורך, בכדי להבטיח שחיית המחמד יכולה לעבור הרדמה כללית. במהלך טיפול השיניים, איש מקצוע מיומן יעקוב וינטר את חיית המחמד. רפואת שיניים ללא הרדמה כללית מלחיצה, לא בטוחה ולא יעילה.

הסרת רובד חיידקי מתחת לקו החניכיים הינה חיונית

למעשה זה אפילו חשוב יותר מניקוי חלק השיניים שאנו יכולים לראות. חיידקים משגשגים מתחת לקו החניכיים וגורמים לזיהומים בעומק שורש השן והלסת שעלולים לגורם לכאבים, דלקות, אובדן שיניים ואף להתפשט בגוף ולהשפיע על איברים אחרים, כגון הלב והכליות. ניקוי מתחת קו החניכיים לא יכול להתבצע ללא הרדמה כללית.

במהלך הטיפול בחלל הפה נותנים שיכוך כאבים רחב

למרות שחיית המחמד שלנו רדומה במהלך הטיפול שיכוך כאבים והרדמות מקומיות יקטינו את כמות ההרדמה הכללית הדרושה, יהפכו אותה לבטוחה יותר ויכולות לתת אפקט שיכוך כאב עד שמונה שעות לאחר ההליך, מה שמאפשר לחיית המחמד להתאושש בנוחות, ללא כאב וסטרס. כמובן שנצייד אתכם גם בשיכוך כאבים להמשיך בבית במידת הצורך.

טיפול של הבעלים בבית הוא חלק חיוני בשמירה על בריאות הפה

טיפול של הבעלים בבית הוא חלק חיוני בשמירה על בריאות הפה של חיית המחמד שלנו. הטיפול היעיל ביותר הינו צחצוח שיניים. צחצוח שיני החתול או הכלב שלנו מדי יום יאפשר שמירה על בריאות טובה של הפה, יגדיל את המרווחים בין הטיפולים בהרדמה כללית וימנע עקירות שיניים וניתוחים בהמשך הדרך. יש משחות שיניים מיוחדות לחיות מחמד בטעם בקר, עוף, דגים וחמאת בוטנים. חשוב מאד לא להשתמש במשחת שיניים של אנשים, המכילות מרכיבים רעילים לחיות המחמד שלנו.

לסיכום,
בעזרת טיפול יום יומי בבית, מעקב שיגרתי במרפאה וטיפול מקיף בהרדמה נשמור על בריאות חלל הפה של חברינו הפרוותיים, על בריאותם הכללית ועל איכות חייהם.
שלכם,
ד"ר אדר פיק – מרכז וטרינרי אדר – לחיות באהבה

לתיאום בדיקת שיניים וטיפול במרפאה לכלב או לחתול שלכם, השאירו פרטים בטופס שלמטה ונחזור אליכם במהרה.

לתיאום תור לטיפול שיניים השאירו פרטים

בריאות הפה לחיות מחמד

מרכז וטרינרי אדר

במרכז הוטרינרי כ"ס אנו מתחייבות לעשות כל שביכולתנו בכדי לשפר את חייהם של חיות המחמד ושל בעליהם. פנו אלינו בכל בעיה ונשמח לעזור 

וטרינר כ"ס לבריאות הפה לחיות

וטרינר כפר-סבא בואו לטיפול