מזון לכלבים: מה מותר ומה אסור לתת לכלבים לאכול?
 
המזון שמיועד לכלבים וחתולים הוא בדרך כלל בריא עבורם ומכיל את כל הוויטמינים והמינרלים שעל גופם לקבל, אך יש הבדלים ברמת האיכות, הטכנולוגיה והמחירים בין סוגים המזונות התעשייתים לבעלי חיים. מזונות פשוטים וזולים יותר מבוססים על פי רוב על מקורות תעשייתיים בלבד ולעיתים עלולים לגרום להשמנה והם פחות בריאים לחיות המחמד שלנו לאורך זמן. לעומתם יש מזונות לבעלי חיים שהם איכותיים יותר, המבוססים על מקורות טובים יותר, לעיתים הם דיאטטיים ויקרים יותר, אך הם יספקו תזונה מאוזנת ומזינה יותר לחיות. יחד עם זאת כל מי שמגדל חיית מחמד בבית מכיר את המבט הזה של הכלב או החתול האהובים המבקשים לקבל צ'ופר משולחן האוכל שלנו... ויקום מי שיכול לעמוד מול המבט הזה.
אז פעם הבאה שאתם מפנקים את חיית המחמד בשארית השניצל של הילדה (חבל לזרוק לפח), חשוב שתדעו מה מותר לתת לידידנו ההולכים על ארבע לאכול ומה ממש לא בריא להם.

מה מותר לכלבים לאכול?
מומלץ לשאול את הווטרינר בנוגע לסוג המזון המומלץ לכלב. מזון כלבים מאוזן מכיל את כל הרכיבים שהכלב זקוק להם. אפשר לצַ'פּר את הכלב מִדי פעם באוכל מהמטבח, כל עוד מדובר בכמויות קטנות של מזון מבושל, נקי, שאינו מתוּבּל ושאינו מכיל הרבה שומן, לדוגמה: נִתחי בשר או עוף שאינם מכילים עצמות, עור או שומן, מבושלים היטב וללא תבלינים. פֵּרות וירקות טריים: תפוח, בננה, גזר ומלפפון ; אורז לבן מבושל, פסטה מבושלת. השילוב של אורז לבן ועוף מתאים גם לבעיות עיכול וטיפול בשלשולים.

מה אסור לכלבים לאכול?
בצל ושום

בצל ושום בכל צורותיהם – טרי, מיוּבּש, אבקה, מבושל, מטוגן – עלולים להרוס את תאי הדם האדומים של הכלב ולגרום אנֶמיה קשה. אכילתם עלולה לגרום הרעלה, שסימניה מתבטאים בחולשה, בהקאות, באובדן תיאבון, בקוצר נשימה ובעייפות, ובמקרים חמורים במוות.

גרעיני פֵּרות
הבעיה היא שגלעיני הפֵּרות של אפרסקים, שזיפים ועוד עלולים לגרום דלקת במעיים ואף חסימת מעיים. 
באופן מוזר הם מכילים ציאָניד, שרעיל לבני אדם ולבעלי חיים, אך בעלי חיים אינם יודעים להימנע מאכילתם.

ענבים וצימוקים
ענבים וצימוקים עלולים לגרום כֶּשל כְּלָיות בכלבים. מספיקה כמות קטנה מאוד כדי לגרום נזק. סימן מוקדם הוא הקאות חוזרות. בתוך יום יהיה הכלב חלש, אדיש ומדוּכָּא.

אבוקדו
אבוקדו מכיל פֶּרְסין. חומר זה אינו מַזיק לבני אדם שאינם אָלֶרגיים אליו. עם זאת, כמויות גדולות ממנוּ עלולות להיות רעילות לכלבים. הפרסין מצוי בעלים, בזְרעים, בקליפה ובאבוקדו עצמו, אם אתם מגדלים אבוקדו בבית, יש להרחיק ממנוּ את הכלב.

מוצרי חלב
חלב ומוצריו עלולים לגרום שלשולים ובעיות עיכּוּל. לעיתים הם עלולים להביא להתפתחות אלרגייה שתתבטא בגירודים בעור.

ביצים
אכילת ביצים שאינן מבושלות עלולה לגרום מחלת מעיים, עקב נוכחות של חיידקים מַזיקים, כגון אי-קוֹלי וסַלְמוֹנֵלָה.

בשר ודגים
גם בבשר ובדגים שאינם מבושלים יש סכנה של חיידקים העלולים לגרום מחלות קשות. יש לבשל את הדג ואת הבשר לפני הגשתם לכלב.

עצמות ושומן
שאריות אוכל שמכילות עצמות וחתיכות שומן שאנשים אינם אוכלים אינן מתאימות גם לכלבים. שומן רב, גם מבושל, עלול לגרום דלקת בלַבלב. אף שעצמות נראות מאכל טבעי לכלבים, הן נוטות להישָׁבר לשְׁבָבים חדים, ולכן עלולות לגרום בעיות עיכול במקרה הטוב, וחנק, קרע במערכת העיכול או חסימת מעיים במקרה הרע. מומלץ להימנע לחלוטין ממתן עצמות. בטח עצמות עוף, אבל גם עצמות בקר.

אגוזים ושקדים
אסור לתת לכלב לאכול אגוזים ושקדים. כמו בילדים קיימת סכנת חנק. בנוסף אגוזי מקדמיה ואגוזים ושקדים מסוגים אחרים על קליפותיהם מכילים חומרים הרעילים לכלבים.

מלח
אין לתת לכלבים מזונות מלוחים, צריכה מוּגזמת של מלח עלולה לגרום לעודף בנַתרן בדם. הסימנים הם הקאוֹת, שִׁלשוּלים, דיכָּאון, רעידות, חום גוף גבוה ופִרכּוּסים.

משקאות ומאכלים ממותקים
עודף סוכר גורם בכלבים אותן בעיות שהוא גורם באנשים: השמנת יתר, בעיות שיניים והתפתחות סוּכֶּרת.

קסיליטול (ממתיק מלאכותי)
מאכלי דיאט, מאפים, סוכריות, מסטיקים ומשחות שיניים הממותקים בקְסיליטוֹל אסורים לכלבים. קְסיליטוֹל עלול לגרום לירידה ברמת הסוכר בדם ולכשל כבד. אם אתם מזהים הקאות, עייפות, חוסר קוֹאוֹרדינַציה, פִּרכּוּסים או עוויתוֹת מוזרות הביאו את הכלב למרכז הוטרינרי .

שוקולד
בשוקולד (לכל סוגיו, גם בשוקולד לבן) מצוי חומר בשם תֵּאוֹבְּרוֹמין, שהוא רעיל לכלבים. אכילת כמות קטנה עלולה לגרום הקאות ושלשולים, וכמויות גדולות עלולות לגרום הפרעות בקצב הלב, רעידות, פרכוסים ואף מוות.

מוצרי אפייה ותבלינים
אבקת אפייה, סודה לשתייה, אגוז מוּסקט ותבלינים נוספים, הם רעילים לכלבים.

קפאין
קפאין עלול להיות קַטלני לכלבים, ואין תרופה לטיפול בהרעלה זו. סימני ההרעלה הם חוסר מנוחה, נשימה מהירה, דפיקות לב, רעידות שרירים, עוויתוֹת ודימוּמים. מלבד קפה ותה, יש קפאין גם בקקאו, בשוקולד, בקולה ובמשקאות אנרגייה, ואפילו בתרופות מסוימות. יש להימנע מלתת אותם לכלב!

אלכוהול
בירה, ליקר, יין ומזון שמכיל אלכוהול – אינם בריאים לכלב. גם כמות קטנה מאוד עלולה לגרום הקאות, שלשולים, דיכוי מערכת העצבים המרכזית, בעיות בקואורדינציה, קשיי נשימה, תרדמת ואף מוות! ככל שהכלב קטן יותר, כן ההשפעה עליו גדולה יותר.

שומרים על בעלי החיים - לחיות באהבה.
 

בכל שאלה
צרו איתנו קשר