לעבור את החורף בשלום ! Winter is Coming

ד"ר אדר פיק

קררר אנחנו מתכרבלים מתחת לשמיכה החמה, מפזר החום לא מפסיק לעבוד לרגע, נהנים מטיפות הגשם בחלון, אבל אל לנו לרגע לשכוח את חברינו הפרוותיים שסובלים ממזג האוויר לא פחות מאתנו. קיבצנו מספר עצות שיעזרו לנו להעביר גם להם את החורף בנעימים:

קור ורטיבות

פרווה

יש גזעים הרגילים למזג אויר קר. פרוותם ארוכה, סמיכה ומבודדת אותם מפני הקור. לעומתם גזעים קצרי שיער ובמיוחד הגזעים הקטנים קצרי השיער (כגון צ'יוואווה, פינצ'ר וכו') מאד רגישים לקור, מתקשים לשמור על טמפרטורת גופם וזקוקים לעזרתנו.

גיל בעל החיים

כלבים צעירים מאד ומבוגרים מאד מתקשים יותר לחמם את עצמם ועל כן יש לעזור להם ועדיף שישנו בבית במהלך הימים הקרים.

גודלו הפיזי של בעל החיים

ככל שגודלו של בעל החיים (ללא קשר לגילו) קטן יותר, משמע שטח הפנים של הגוף גדול ביחס לנפחו, בעל החיים מאבד חום מהר יותר וקשה לו לשמור על טמפרטורת גופו. עדיף שבעלי החיים ישנו בבית בימים הקרים. יש לדאוג לחדר מחומם ומאוורר, לשכב על שמיכה או מיטה וכשיוצאים החוצה יש להלבישם בבגד מתאים. במידה ולא ניתן להכניס את בעל החיים הביתה יש לדאוג למלונה מוגנת מרוח, גשם, רטיבות ומבודדת מהרצפה. מומלץ לא לספר את הכלבים סמוך לחורף בכדי לא לפגוע בבידוד שמעניקה הפרווה. בנוסף מומלץ שלא לרחוץ את בעלי החיים בחורף גם בכדי לא להוריד את שכבת השומן בעור שגם היא מבודדת אותם ועוזרת להם לשמור על טמפרטורת גופם וגם כדי שלא יחלו עקב פרוותם הרטובה. וגם אם הקפדנו על כל הנ"ל חשוב לשים לב להיפותרמיה = ירידה בטמפרטורת הגוף. סימנים מחשידים הם: רעד ללא הפסקה, אובדן תיאבון, אדישות, קושיי נשימה. במידה וראיתם אחד או יותר מהסימנים הללו כסו את בעל החיים היטב בשמיכה, קרבו אותו אל מקור חום או הניחו בתוך השמיכה בקבוק מים חמים והתייעצו עמנו באופן דחוף.

חתול רחוב

לחפש את החתול לפני שמתניעים את המכונית: אם יש לכם חתול שחי בחוץ, או אם אתם גרים במקום שבו חתולים מסתובבים בחוץ חשוב מאד להקפיד לבדוק מתחת למכונית ובמנוע שאף חתול לא מסתתר שם מהקור. הפעילו את הצופר וחבטו על מכסה המנוע מספר פעמים לפני שאתם מתניעים את המכונית.

מזון

• לעלות את כמות המזון – בעלי חיים שחיים בחוץ משקיעים אנרגיה רבה בכדי לשמור על חום גופם ולכן יש להעלות את כמות המזון.
• להוריד את כמות המזון – בעלי חיים שחיים בבית לא צריכים להשקיע יותר אנרגיה בכדי להתחמם ומאידך מטיילים פחות ומוציאים פחות אנרגיה ולכן מומלץ להוריד מעט את כמות המזון.

בקיצור יש להתאים את כמות המזון לגודל הכלב, גיל הכלב, כמות הפרווה והתנאים בו הוא חי במהלך החורף בכדי לספק לו את האנרגיה הדרושה מצד אחד ולמנוע עליה במשקל מצד שני.
זכרו: גם בחורף בעלי החיים צמאים ולכן אל תשכחו למלא את קערת המים ולוודא תמיד שיש לחיה שלכם מה לשתות.

טפילים חיצוניים

בארצנו רואים פרעושים וקרציות גם בחורף ולכן יש להקפיד על טיפול מונע גם בחורף.

רעמים

יש בעלי חיים שנבהלים מאד בעת סופת רעמים ויכולים לקבל מעין התקף חרדה. יש להרגיע את בעל החיים, לאפשר לו להיות באזור מוגן המעניק בטחון ולא מאפשר בריחה. במידה והחרדה מאד גדולה מומלץ להתייעץ עמנו כיוון שיש גם פתרונות תרופתיים להקל על החרדה.

בעיות מפרקים

בעלי חיים מבוגרים הסובלים מבעיות פרקים עלולים ממש כמונו לסבול מכאבים חזקים בימים קרים. במידת הצורך פנו אלינו לעזרה ויעוץ בכדי שנקל עליהם את הכאב.
ועכשיו כשכולנו מוכנים אפשר לחזור להתכרבל. שיהיה חורף חמים, נעים ובריא!

ד"ר אדר פיק – וטרינרית כפר סבא

מרכז וטרינרי אדר

במרכז הוטרינרי כ"ס אנו מתחייבות לעשות כל שביכולתנו בכדי לשפר את חייהם של חיות המחמד ושל בעליהם. פנו אלינו בכל בעיה ונשמח לעזור 

וטרינר כפר-סבא צרו קשר

    וטרינר כפר-סבא בואו לטיפול