חרדה מרעמים

ד"ר אדר פיק

החברים הטובים ביותר שלנו – הכלב והחתול הם אלו שהכי פוחדים מרעשים. הבעיה שכיחה יותר בכלבים אך קיימת גם בחתולים. על פי הערכה, לפחות 40% מהכלבים סובלים מחרדה לרעשים. חרדה מרעמים הינה מקרה פרטי של חרדה מרעשים כאשר במקרה זה הגירויים הקוליים המעוררים את תגובת הפחד הם קולות הרעמים. רעשים אחרים היכולים לעורר תגובה דומה בכלבים וחתולים הם בין היתר קולות זיקוקים, קולות ירי, קולות מאתרי בניה, פיצוץ בלונים ועוד.

הגורמים לחרדה מרעמים

חלק מהגורמים לחרדה גנטיים, חלקם סביבתיים, חלקם קשורים לחוויה שלילית וחלקם אינם ידועים. כמו כן גם לא ניתן להסביר בוודאות מדוע יש כלבים המפחדים ויש שלא. נהוג לחשוב שיתכן ויש קשר לחוסר חשיפה לגירויים קוליים חזקים בגיל מוקדם, חיזוק חיובי מצד הבעלים בעת סופה להתנהגות של פחד בלי להבין שהם למעשה מחזקים את תגובת הפחד, נטייה גנטית לתגובות מוגזמות ועוד. חוש השמיעה של הכלב והחתול מפותח מאוד. האוזניים שלהם בנויות בצורה שונה משל בני האדם והם יכולים לקלוט רעשים ממרחק רב ובעוצמה גבוהה משלנו. תגובת פחד לרעשים היא בעצם מנגנון הישרדותי של בעל החיים. כאשר הפחד הוא מרעמים בעל החיים מקשר את רעש הרעם לסכנה ולכן בעת סופת רעמים או ממש בסמוך לה חרדה ופחד ואלו מעוררים שרשרת של סימנים קליניים התנהגותיים. במצבים קלים הפחד הוא רגעי והכלב חוזר מהר לתפקוד רגיל. במצבים קיצוניים, הפחד הופך לחרדה המשפיעה על הכלב במשך שעות או ימים, יכולה לפגוע בתפקודו ואף לסכן אותו.

הסימנים הקליניים לחרדה מרעמים

בעל החיים החרד יכול להראות חלק מהסימנים הבאים: רעד, ריור, נשימה מואצת, אישונים מורחבים, חוסר שקט, ניסיון לברוח מהבית, נביחות או יללות, עשיית צרכים בבית, תוקפנות, הצמדות לבעלים ועוד.

טיפול בחרדה לרעמים

הטיפול בחרדה מרעמים הינו מורכב ודורש סבלנות והתמדה. חשוב להבין שלא תמיד ניתן להעלים לגמרי את החרדה אלא לשפר את עוצמת הסימנים הקליניים. טיפול התנהגותי הוא המרכיב העיקרי בטיפול וטיפול תרופתי הוא בעצם השלמה של הטיפול.

טיפול התנהגותי

כאשר הכלב נבהל מרעש הרעמים מומלץ להשתמש בקשר בין הבעלים לבעל החיים בכדי להקנות שלווה ולהפחית חרדה. שימוש בטון דיבור מרגיע, ליטוף והשראת בטחון עשויים להפחית בצורה משמעותית את תחושת החרדה בעת הגירוי. ענישה מכל סוג אינה מתאימה לטיפול בכלב/ חתול הסובל מחרדה לרעמים ורק עשויה להחמיר את המצב. אך גם יתר תשומת לב עלול להחמיר את הבעיה ולהוות חיזוק חיובי לתגובת הפחד. מומלץ לא לצאת לטיול בחוץ עם בעל החיים בעת סופת רעמים וכלבים החיים בחוץ מומלץ להכניס הביתה. כדאי לסגור פתחים לשים מוזיקה ולנסות להסיח את דעת בע"ח מהרעשים שבחוץ. ניתן לעשות דה סנסיטיזציה- חשיפה הדרגתית של בע"ח לרעש בעוצמה הולכת ועולה בכדי להוריד את הרגישות לרעש.

טיפול תרופתי

מטרת הטיפול התרופתי בחרדה מרעמים היא להפחית במהירות יחסית את עוצמת החרדה ולשפר את איכות החיים של בעל החיים. בחירת התרופה המתאימה נעשית בהתאם לעוצמת החרדה והסימנים הקליניים שבעל החיים מראה. ישנן תרופות הפועלות במהירות ולמשך זמן קצר יחסית ויש תרופות שלוקח זמן עד שמתחילות להשפיע אך פועלות לזמן ממושך יותר. ולעיתים אף משלבים ביניהן. בנוסף ניתן להיעזר ברפואה משלימה ובתכשירים המבוססים על פרומונים מרגיעים. 

לסיכום תופעת החרדה מרעמים הינה תופעה נפוצה ומורכבת ואנו כאן תמיד לסייע לכם ולחברינו הטובים ביותר להתמודד עימה ולעבור את החורף רגועים ובטוחים.

שלכם,
מרכז וטרינרי אדר
לחיות באהבה

מרכז וטרינרי אדר

במרכז הוטרינרי כ"ס אנו מתחייבות לעשות כל שביכולתנו בכדי לשפר את חייהם של חיות המחמד ושל בעליהם. פנו אלינו בכל בעיה ונשמח לעזור 

וטרינר כ"ס צרו קשר

    וטרינר כפר-סבא בואו לטיפול