הקיץ בישראל די חם. בחודשים יולי – אוגוסט אנחנו מקבלים בשוויון נפש כשמד המעלות מצביע באמצע היום על 30 עד 40 מעלות בצל. אם מוסיפים לחשבון גם את רמת הגולן, הנגב, מצפה רמון ואילת אז המעלות מטפסות כבר לכיוון 46 מעלות ואף יותר.

כמה שלנו חם, נסו להבין מה עובר בימים אלה על חברינו ההולכים על ארבע. הרי הכלבים והחתולים שלנו לובשים פרווה כל שנה, הולכים יחפים על מדרכות לוהטות ושותים מים בטמפרטורת החדר. בנוסף לחום הגדול, בקיץ חיות המחמד שלנו מתמודדות גם עם בעיית טפילים חיצוניים בדמות קרציות ופרעושים עליהם נדבר במאמר אחר..
אז קבלו כמה עצות שיעזרו לחברינו על ארבע לעבור את הקיץ בשלום, להתקרר ולא לקבל מכת חום.

חתולים

חתולים למעשה הינם חיה מדברית ולכן מסוגלים ביתר קלות להתמודד עם טמפרטורות גבוהות בהשוואה לאדם ולכלב. בנוסף חתולים הינם חיה ליילית ועל כן ממעיטים את פעילותם בשעות היום בכלל ובחודשי הקיץ בפרט. לחתול אין בלוטות זיעה על פני הגו, הן קיימות רק בכפות הרגליים ודרך הקירור העיקרית שלו היא באמצעות מערכת הנשימה.

פרוות החתול למעשה מבודדת אותו מהסביבה ועוזרת לו להגן על העור מהשמש ולשמור על טמפרטורת הגוף, על כן תספורת אינה רצויה. אולם לקראת הקיץ משיר החתול את פרוות החורף וחשוף יותר ליצירת כדורי שיער עקב ליקוק הפרווה הנושרת להיווצרות קשרים=ראסטות. על כן מומלץ להקפיד על הברשה תכופה והוספת תכשירים למניעת כדורי שיער בעת הצורך.

קריטי לחתול בחודשי הקיץ החמים היא יכולת גישה למקום מוצל ומים טריים. במידה ולחתול יש צל וגישה למים הוא יכול להתמודד עם טמפרטורות גבוהות מאד. על כן הקפידו להשאיר לחתולכם לחתולי הרחוב מים טריים בכל שעות היממה. מים טריים מצילים חיים!

כלבים

כלבים פחות מותאמים להתמודדות עם טמפרטורות גבוהות בהשוואה לחתול. גם לכלבים אין בלוטות זיעה על פני הגוף וקירור הגוף מתבצע על ידי הלחתה (נשימה עם פה פתוח ולשון בחוץ), אך זהו מנגנון פחות יעיל ממנגנון ההזעה ולכן הם רגישים הרבה יותר למכות חום. במידה ונוהגים טייל עם הכלב עם מחסום חשוב מאוד לקנות מחסום המאפשר את תהליך ההלחתה אחרת נעלה את סיכוי הכלב לקבל מכת חום.

בנוסף כלבים יוצאים לטיול בשעות היום ונאלצים ללכת עם רגליים חשופות על פני המדרכות החמות דבר שעלול לגרום לכוויות בכפות הרגליים. על כן צריך להימנע מטיולים ארוכים בשעות החמות של היום ולהקפיד כי הטיול יתבצע באזור מוצל.

חשוב לדאוג לכלב למים זמינים, טריים וקרירים בכל שעות היממה. ניתן לשים בקערת המים קוביות קרח. אם לוקחים את הכלב לים יש להקפיד על צל, מים, לדאוג שלא יאכל זבל או שיירי קרסים של דייגים ולהקפיד לשטוף את הכלב במידה ונכנס למי הים.

גם אצל הכלבים הפרווה למעשה מבודדת אותם מהסביבה ועוזרת להם להגן על העור מהשמש ולשמור על טמפרטורת הגוף, על כן תספורת אינה רצויה. אולם יש לזכור כי גם הכלבים  נפטרים לקראת הקיץ מפרוות החורף הצפופה על כן יש להגביר את תדירות ההברשה.

אסור להשאיר את בעל החיים ברכב אף לא לדקות ספורות וגם עם  החלון פתוח. הטמפרטורות עולות ברכב במהירות ולרמות קיצוניות וסכנת החיים היא מיידית וממשית. על טיפול בטפילים חיצוניים נרחיב במאמר אחר.

יש כל מיני דרכים לעזור לכלבים לעבור את הקיץ בשלום, אבל הדרך הטובה ביותר היא לקנות גיגית פלסטיק גדולה, למלא אותה במים ולהכניס לשם את הכלב עד בוא הסתיו 🙂

קיץ נעים ובטוח לכולם.
שלכם, המרכז הווטרינרי אדר
לחיות באהבה !

מרכז וטרינרי אדר כפר-סבא

רח' רוטשילד 47, כפר סבא

מרפאה      09-767-6660

חירום         09-767-6661

צור קשר

מרכז וטרינרי אדר

המרכז הווטרינרי אדר עושה ככל יכולתו לשפר את חייהם של חיות המחמד ושל בעליהם, כי אהבת בעלי החיים ואהבת האדם טבועה עמוק בכל חברי צוות המרכז הרפואי.

עקבו אחרינו