כל מה שרציתם לדעת על הטיפול בגור החדש

כל מה שרציתם לדעת על הטיפול בגור החדש

מזל טוב, צירפתם חבר חדש למשפחה, אז יש מספר דברים שחשוב שתדעו.
חיסונים וטיפולים מונעים
חיסון משושה – מגן על הכלב כנגד שש מחלות ביניהן מחלת הפרבו והכלבלבת שהינן מדבקות ביותר ומסכנות חיים. החיסון ניתן החל מגיל 6-7 שבועות, חוזרים עליו שלוש פעמים במרווח של כ-3 שבועות. עד שלא ניתנו כל שלושת החיסונים הגור לא נחשב מחוסן ויש להימנע מגינות כלבים, פרקים ומגע עם כלבים שאינם מחוסנים. לאחר מכן חוזרים על חיסון המשושה אחת לשנה.
חיסון הכלבת – חיסון הכלבת הוא החיסון היחיד המחויב על פי החוק. חובה לחסן כלבת החל מגיל 3 חודשים ויש לחזור על החיסון אחת לשנה. בחיסון הכלבת הראשון בנוסף על החיסון מחדירים לכלב שבב (צ'יפ) אלקטרוני תת עורי שמאפשר זיהוי של הכלב ומידע על מועד חיסון הכלבת האחרון.
טיפול נגד תולעים – ניתן לחלק את תולעי המעיים לשתי קבוצות עיקריות: *תולעים עגולות בהן הכלב יכול להדבק מאימו ברחם, בחלב בעת היניקה או מאכילת צואה נגועה. *תולעים שטוחות המועברות ע"י פרעושים. טיפול מונע נגד תולעים ניתן לגור פעמיים בהפרש של 10-14 יום ולאחר מכן אחת לחצי שנה. הטיפול ניתן בסירופ כדורים או זריקה.
טיפול נגד תולעת הפארק – ניתן לכלב החל מגיל 3 חודשים בשילוב עם חיסון המשושה השלישי ולאחר מכן באופן קבוע כל החיים אחת ל2-3 חודשים. הטיפול ניתן בזריקה. מידע נוסף על תולעת הפארק ניתן לקרוא באתר
טיפול נגד פרעושים וקרציות – פרעושים הינם מטרד לכלב וגורמים לגרד ואלרגיה וקרציות מעבירות מחלות מסכנות חיים. מומלץ טיפול מונע קבוע לאורך כל השנה. תדירות הטיפול נקבעת בהתאם לתכשיר בו משתמשים. הטיפול ניתן באמפולות, כדורים או קולרים.
מזון ותדירות האכלה
מזון – לגורים צרכים תזונתיים ייחודיים השונים מאלו של הכלב הבוגר והם בשלב בו מתפתח השלד והשרירים ועל כן מומלץ להזין את הגור במזון מסחרי איכותי לגורים בהתאם לגודלו העתידי של הגור (קטן- עד 10ק"ג, ביינוני- 10 עד 25 ק"ג, גדול- מעל 25 ק"ג). במידה וניתן מזון איכותי אין צורך בשום תוספת של סידן, ויטמינים או כל תוספת אחרת. מומלץ לא לתת תוספות ביתיות. מומלץ להזין במזון גורים עד גיל שנה. מידע על מזונות המסוכנים לכלב באתר
תדירות ההזנה – החל מגיל 6 שבועות ועד גיל 6 חודשים מומלץ להזין את הגור באופן מסודר שלוש פעמים ביום. מומלץ להשאיר את המזון כחצי שעה ולאחר מכן להרים את הצלחת עד הארוחה הבאה. החל מגיל 6 חודשים ניתן לעבור להזנה של שתי ארוחות ביום ולהמשיך כך לאורך כך חיי הכלב.
כמויות הזנה – כמות ההזנה משתנה בהתאם למזון הניתן ורשומה על גבי שק המזון, בהתאם לגיל הגור ולמשקלו. את הכמות היומית יש לחלק בהתאם למספר הארוחות הניתן.
מים- יש לדאוג לגור למים טריים וזמינים כל שעות היממה.
• מומלץ להשתמש בכלי אוכל ומים העשויים מנירוסטה.
טיפוח
רחיצה – לא מומלץ לרחוץ את הגור לפני גיל חצי שנה וגם אז מומלץ להמעיט ברחיצה ככל שניתן ולא לעלות על תדירות של פעם בחודש. במידה ורוחצים את הכלב יש להקפיד על שמפו עדין לכלבים ללא חומרי הדברה ולא לרחוץ בשמפו של בני אדם. יש לנגב היטב את הכלב לאחר הרחיצה. יש לדאוג שלא יכנסו מים לאוזניים.
סרוק – מומלץ להרגיל את הגור להסתרק כבר מגיל צעיר במיוחד כלבים להם פרווה ארוכה וסמיכה. הסרוק מונע היווצרות קשרים ורסטות, מאפשר אוורור של העור ומסלק עודפי פרווה.
צחצוח שיניים – חשוב להתחיל בצחצוח שיניים לגור כבר מגיל צעיר כדי להרגילו ולהפוך את הצחצוח לחוויה נעימה. מומלץ לצחצח שיניים פעם ביום בעזרת משחת שיניים ווטרינרית ומברשת ווטרינרית או מברשת של תינוקות. יש להימנע מצחצוח במשחת שיניים של בני אדם.
גמילה מצרכים
הנטייה לניקיון הינה נטייה טבעית של הגור רק צריך ללמדו היכן מותר והיכן אסור לעשות צרכים. לעולם לא לכעוס על הגור במידה ועשה את צרכיו בבית. הוא מפרש את הכעס שלנו על עצם עשיית הצרכים ולא על מיקום העשייה ואז לא יעשה צרכים בנוכחותנו גם בעת טיול ארוך בחוץ. במידה ואנו רואים רק את "התוצר” בבית צריך לנקות ולהתעלם. במידה ואנו "תופסים על חם" את הגור בעת עשיית הצרכים בבית יש להרימו בעדינות ולהעבירו למקום בו מותר לעשות או אל מעבר לדלת.
עיקור וסירוס
לעיקור וסירוס מטרות רבות חלקן התנהגותיות וחלקן בריאותיות. מומלץ לבצע את הניתוח לפני בגרות מינית סביב גיל חצי שנה.

בהצלחה, תיהנו ! ואנו כאן לכל התלבטות שאלה או בעיה

כתיבת תגובה