דמודקוזיס

ד"ר אדר פיק

דמודקוזיס הינה מחלת עור הנגרמת על ידי הטפיל דמודקס. דמודקס (שם מדעי: Demodex) היא סוג של אקרית מיקרוסקופית טפילה החיה באופן נורמלי בכמות קטנה בתוך זקיקי שיער של יונקים ביניהם הכלב. גורי הכלבים נדבקים בדמודקס כבר במהלך השבוע הראשון לחייהם מהאם. באופן תקין מתקיים שיווי משקל בין הדמודקס למערכת החיסון של הכלב, אבל כששיווי משקל זה מופר מתפרצת המחלה. זה קורה בגורים בהם מערכת החיסון עדיין לא מפותחת מספיק או בכלבים בוגרים בהם מסיבות רפואיות שונות יש דיכוי של מערכת החיסון.

סימני המחלה

למחלה יש שני סוגי מופעים:

מקומי

 1-3 מוקדים של התקרחות, אדמומיות וקשקשת. בדרך כלל ההתקרחויות יופיעו באזור הפנים, סביב העיניים, סביב הפה אבל יכולות להופיע גם במקומות אחרים בגוף. מופע זה קיים בדרך כלל אצל גורים ובערך 90% מהמקרים מחלימים לבד ללא כל טיפול כ 3-6 שבועות מהופעת הלקויות. כ-10% מהמקרים לא יחלימו והמחלה תתפתח למופע מפושט.

מפושט

קרחות עם קשקשים ואדמומיות, שיתפתחו לעור מעובה ומושחר, גרוד ולעתים כאב. לרוב יש זיהום עורי משני והגדלת קשרי לימפה.

אבחון

האבחנה הסופית נעשית על ידי מגרדי עור והמצאות טפילי דמודקס במגרד.

טיפול

הטיפול הוא תרופתי, פנימי ו/או חיצוני. ממשיכים את הטיפול תקופה לאחר שהטפיל לא נמצא יותר במגרדים.
1. איברמקטין – Ivermectin. זהו תכשיר נגד טפילים רחב טווח שנמצא יעיל במיוחד במקרים של המופע המופשט של דמודקס. תכשיר זה ניתן בסירופ דרך הפה או בזריקות. יש גזעים הרגישים לתרופה זו ולהם ניתן לתת במקום איברמקטין תכשיר בשם מילבמיצין.
2. אנטיביוטיקה בכדורים או סירופ לטפל בזיהומים החיידקים המשניים בעור.
3. שמפו המכיל בנזואיל פרוקסיד. שמפו זה מסייע לשטיפת הטפילים מזקיקי השיער של הכלב החולה.

פרוגנוזה

ככל שהכלב צעיר יותר סיכויי ההחלמה שלו טובים יותר. מרבית הכלבים מתחת לגיל שנה מחלימים לחלוטין ממחלת הדמודיקוזיס. בכלבים מבוגרים לעיתים קרובות ניתן לשלוט במחלה אבל לא תמיד מגיעים להחלמה מלאה. בכל מהלך הטיפול יש לעשות מגרדי עור כל שבועיים ורק לאחר קבלת 3 מגרדים שליליים ניתן להפסיק את הטיפול.

מרכז וטרינרי אדר

במרכז הוטרינרי כ"ס אנו מתחייבות לעשות כל שביכולתנו בכדי לשפר את חייהם של חיות המחמד ושל בעליהם. פנו אלינו בכל בעיה ונשמח לעזור 

וטרינר כ"ס צרו קשר

    וטרינר כפר-סבא בואו לטיפול