גידול מאסט

ד"ר אדר פיק

מהו גידול מאסט ?

גידול מאסט הוא הגידול העורי השכיח ביותר בכלבים המשפיע על כ- 20% מהם. הוא מורכב מתאי מאסט שהם תאים השייכים למערכת החיסון. התאים הללו מכילים גרנולות קטנות המכילות חומרים שונים, המשתחררים עקב גירוי. לדוגמא החומר היסטמין הגורם לתגובת האלרגיה בגוף (גרד, אודם מקומי וכו׳)

במי ומתי מופיע גידול מאסט

גידול מאסט מופיע לרב בכלבים בוגרים סביב הגילאים 8-9, אבל יכול להופיע בכל גיל. הגידול יכול להופיע בכל גזע אבל שכיח יותר בגזעים: בוקסר, בולדוג, שאר פיי ובולטרייר.

הגורם לגידול מאסט

הגידול נוצר כאשר תא מאסט אחד או יותר מתחיל להתחלק ללא בקרה. מה גורם לכך לא ידוע עדיין.

סימנים קליניים לגידול מאסט

גידול מאסט יכול להראות בצורות שונות ומגוונות. זאת לרב מסה בעור או מתחת לעור. הגידול יכול להיות בגדלים שונים. יכול להופיע ולגדול במהירות או להיות קטן זמן ארוך ולפתע לגדול. הגידול יכול גם לגדול ולקטון ללא שום התערבות. לעיתים הגידול הופך אדמדם ומגרד. שחרור החומרים שבתוך הגרנולות שבתאי הגידול  יכולים לגרום לכיבים במערכת העיכול שיובילו  להקאות, חוסר אכילה, צואה שחורה\אדומה מדם או הקאה עם דם וכאב בטני במקרים חמורים.

אבחון גידול מאסט

אבחון גידול מאסט נעשה בדרך כלל על ידי שאיבת תאים מן הגידול במחט דקה, מריחת התאים על פני משטחים, צביעה והתבוננות במיקרוסקופ.

טיפול בגידול מאסט

ניתוח

זוהי האופציה המומלצת לגידול מקומי מוגדר שניתן להסירו בשלמות.  בגלל שגידולי מאסט הם פולשניים וחודרים לרקמות סביבן, הרבה יותר ממה שאנחנו רואים בעין, אנו מסירים  רקמה  רבה שנראית נורמאלית מסביב ומתחת לגידול. כאשר קשה לבצע ניתוח הסרה מלאה במקום בו נמצע הגידול כל הכלב, נותנים סטרואידים  לפני הניתוח במטרה להקטין את  הגידול.

כימותרפיה

במידה ולא ניתן להסיר את גידול המאסט או שלא ניתן להסירו באופן מלא עם שוליים נקיים  נעזרים בכימותרפיה. לאחר ההסרה מומלץ לשלוח את המסה לפיוסיה לבדוק את מידת ממאירותה. במידת ודרגת הממאירות גבוה מומלצות בדיקות נוספות להעריך את דרגת התפשטות המחלה בגוף כגון מישוש ודיגום בלוטות הלימפה הקרובות לאזור הגידול,  אולטרסאונד בטן, צילומי חזה ועוד.

בכל בעיה ושאלה בנוגע לגידול מאסט, אתם מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לעזור.

מרכז וטרינרי אדר – וטרינר כפר סבא

לחיות באהבה !

מרכז וטרינרי אדר

במרכז הוטרינרי כ"ס אנו מתחייבות לעשות כל שביכולתנו בכדי לשפר את חייהם של חיות המחמד ושל בעליהם. פנו אלינו בכל בעיה ונשמח לעזור 

וטרינר כפר-סבא צרו קשר

    וטרינר כפר-סבא בואו לטיפול